Mikis nyk. Rico

Sukupuoli:

Syntymäaika: 07.2016

Koko: n. 35 cm, 5 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 05.2023

Saapunut tarhalle: 10.2022

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Mikis nyk. Rico

1.3.2023

Olen Mikis, pienikokoinen kaunosielu, joka etsii uutta kotia ja mahdolisuutta onnelliseen elämään Suomesta, koska täältä Liettuasta sitä ei ole löytynyt. ♥

Olen saanut oman kodin 05.2023 ♥

Minulla oli aiemmin koti, mutta he päättivät luopua minusta, ja toivat sitten tänne Penkta Kojan tarhalle. Syynä heidän mielestään oli se, että olin kuulemma liian äänekäs ja osoitin aggressiivisuutta lapsia kohtaan.

Tosiasiassa olen herkkä sielu ja ujo niin uusia ihmisiä, kuin tilanteitakin ´kohtaan. Kun ajattelet kokoani, niin maailma minun näkovinkkelistäni katsottuna näyttäytyy hyvin pelottavalta. Varsinkin, kun minua ei ole sosiaalistettu pienestä pitäen, kuten olisi pitänyt. On päivänselvää, että ympärillä riehuvat, kiljuvat ja täysin ennalta arvattomasti käyttäytyvät pienet ihmiset saavat minut kauhun valtaan. Siten joudun puolustautumaan, ja ilmoittamaan, että tämä käytös ei sovi minulle.

Tarvitsen aikaa ja kärsivällisyyttä tottuakseni sinuun ja uuteen kotiini. Mutta kun jää on murrettu, minusta tulee erittäin huomion ja rakkauden kipeä pieni poika. Haluan tulla luoksesi siliteltäväksi ja paijattavaksi. Sopisin täydellisesti kotiin, jossa ei ole pieniä lapsia tai lapsenlapsia ravaamassa kylässä joka päivä.

Kun totun uuteen ympäristöön, minusta tulee utelias, ketterä ja melkoisen aktiivinen hauveli. Kaiken lisäksi tulen hyvin toimeen muiden koirien kanssa. Ikiomassa uudessa kodissani voisi siten olla toinen kiltti hauva, joka auttaisi minua sopeutumaan, ja antamaan rohkeutta kohdatessani uusia tilanteita. Joten älä epäröi laittaa hakemusta, jos tunnet sydämessäsi, että voisit haluta minusta uuden rakastetun perheenjäsenen. ♥

Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä, kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon, muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira, kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.