Olen saanut oman kodin 03.2023 ♥
Päivitys kotihoidosta 19.3.2023
Minua ja kahta sisarustani onni potkaisi, kun pääsimme 18.3.2023 kotihoitoon Suomeen.
Aika jännää tämä kotikoiran elämä. Kotihoitajamme puhuu jotain sisäsiisteydestä, mutta vielä emme ymmärrä mitä se tarkoittaa. Mutta se ihmisen läheisyys on sitten ihanaa! Yöllä päästiin ihan ihmisen viereen nukkumaan ja siitähän me innostuimme niin, että pusuttelusta ei meinannut tulla loppua. Siellä kotihoidossa on sellainen hassu laatikko, josta tulee kuvaa ja ääntä. Sitä pitää vähän haukkua samoin kuin sitä ihmistä ennen kuin tulee niin lähelle, että hänet tunnistamme.
Täällä me nyt siis harjoittelemme kotikoiran elämää kunnes meille löytyy se ihan oikea loppuelämän koti. Kotihoitaja uskoo, että meistä tulee ihan salonkikelpoisia vielä. Mitä se sitten tarkoittaakin?
Tarhalla ollessani
Tulin tänne Penkta Kojan tarhalle erään toisen tarhan kautta, jonka taholta minut otettiin kahden sisarukseni (Ūmėdė ja Baravykas) sekä äitini kanssa huostaan henkilöltä, joka ei voinut enää huolehtia meistä. Ikää meillä oli siinä vaiheessa vain kaksi kuukautta. Nyt olemme kuitenkin jo seitsemän kuukauden ikäisiä, ja meitä onnisti oikein kunnolla, kun pääsemme Suomeen kotihoitoon etsimään ikiomaa kotia.
Me kaikki kolme olemme luonteeltamme hyvin samanlaisia, aluksi hieman ujoja, mutta halu vastaanottaa rakkautta, huomiota ja silityksiä on todella vahva. Niinpä kaikesta pelosta huolimatta päätän tulla luoksesi vain huomatakseni, kuinka paljon nautinkaan huomiostasi. Kiitokseksi siitä saat todella paljon suukkoja ja iloista hännnänheilutusta.
Nuorena tyttönä olen leikkisä, iloinen, aktiivinen, ystävällinen, utelias ja tietenkin todella söpö. Hihnassa kävelyyn tarvitsen vielä opettelua, mutta olen kuullut tarhan vanhemmilta koirilta, että siihen oppii nopeasti.
En ole ystävällinen ainoastaan kaikille ihmisrodun edustajille, (lue niin aikuisille kuin lapsillekin), vaan tulen sen lisäksi oikein hyvin toimeen myös muiden lajitoverieni kanssa. Eikä minua haittaa sekään, jos uudessa kodissani sattuisi olemaan jonkin toisen lajin edustaja, kuten kissa tai pupu.
Meidät nuorukaiset varataan kuulemma tältä sivustolta todella nopeasti, joten laitathan pikaisesti hakemuksen vetämään.
Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä, kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon, muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira, kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

