Olen saanut oman kodin 01.2025 ♥
Päädyin hyvämaineiselle ja pienikokoiselle Liksmosios Pedustes koiratarhalle Klaipedaan, joka sijaitsee kauniissa liettualaisessa satamakaupungissa. Minulla on jonkinlainen kotitausta, eli minua ei löydetty vaan minut hylättiin tarhalle. Kerran jo pääsin kiinni uudelleen kotielämään, kun tulin adoptoituneeksi erään nuoren miehen toimesta. Jonkin ajan kuluttua hän kuitenkin muutti ulkomaille ja jätti minut äitinsä hoitoon, mutta ei mitenkään hellään huomaan. Valitettavasti vanhemman väestön keskuudessa näkemys siitä, että ison koiran, itseasiassa kaiken kokoisten ja ikäisten koirien, paikka on olla pihan perällä, ketjun jatkeena, istuu tiukassa vielä tänään täällä Liettuan maaseudulla.
Muutaman vuoden ajan elin ketjuvankilassa raskas kahle kaulassani ihmetellen kapeaa elämänpiiriäni, ohikulkevia ihmisia, tuoksuja, vaihtuvia vuodenaikoja. Talvella ketju oli kylmä vieressä kulkeva kylkiäinen. Vaikka tiukaksi vedetty kaulapantani piti huolen siitä, että oloni oli aina tukala, jaksoin silti aina yhtä iloisesti huiskuttaa häntää ja tervehtiä ihmisiä makupalan, tekemisen tai rapsutuksen toivossa. Lähes joka kerta petyin. Häntä laskeutui mielialan mukana alas kerta toisensa jälkeen. Tällainen on usean tuhannen kaltaiseni nelijalkaisen kohtalo. Olla näkymätön ihmisen palvelija, ilman minkänlaista palkkiota, kuten rakkautta, suojaisaa paikkaa ja ravinteikasta ruokaa.
Minulle kävi hyvin, sillä onneksi pojan äiti sairastui, eikä voinut enää pitää minua. Niinpä päädyin tänne tarhaan ja sain uuden mahdollisuuden muuttaa elämäni ketjun päässä roikkumisesta iloiseksi kodinetsijäksi, tässä välissä starailen tarhalla, koska minun on nyt niin hyvä olla, kun kodittoman koiran voi.
Hylkäämisestä ja pettymyksistä huolimatta luottamus ihmiseen on minulla täysi 10! Kaltaiselleni ketjukoiralle kehittyy usein hyvin sosiaalinen ja hyväntahtoinen luonne, sillä elämme keskellä ihmisasutusta, kuitenkaan ilman varsinaista sosiaalista elämää. Janoamme usein ihmisen hyväksyntää ja olemme ihmiseen voimakkaasti kiintyviä.
Ketjukoiran virikkeettömässä ympäristössä mikä tahansa liike sai minut heräämään apatiastani ja niinpä monet kaltaiseni saatamme reagoida liikkeeseen ja ääniin, koska ne ovat olleet huomion ja ruoan lisäksi ainoat ilon aiheemme elämässämme. Omalta osaltani saatan päästää suustani hallitsemattomia riemunkiljahduksia, jota myös haukuksi kutsutaan. Tämä melko maltillinen reaktiivisuuden taso on mitä todennäköisimmin positiivisen vahvistamisen kautta vähennettävissä, mikäli kuonon liian rytmikäs aukominen haittaa omistajaani.
Ketjussa oleva koira voi oppia myös pelkäämään muita koiria ja ihmisia, koska on ikään kuin puolutuskyvytön ollessaan kahlittuna. Minulle ei kuitenkaan tätä pelkoa ole kehittynyt. Kaikki on sujunut hyvin muiden koirin kanssa ja tulen hyvin toimeen heidän kanssaan. Täällä tarhalla ollessani olenkin rakastunut muutamaan urokseen.
Tarhan johtajan mukaan voisin asua jopa isossa kaupungissa, taajamassa tai maasedulla, mutta tietenkin sisätiloissa. Uskovat, että pärjäisin hyvin lapsiperheessä. Toiset koirat kotona on plussaa, mutta pärjään hyvin myös ainoana koirana, koska ihminen on elämäni tarkoitus. Ainoana koirana ollessani, toivon saavani tavata usein ja säännöllisesti muita lajitovereita.
Suhtautumisestani kissoihin meillä ei ole vielä tietoa, mutta kissatesti turvallisissa puitteissa on mahdollista toteuttaa. Näen kissoja kuitenkin päivittäin tarhan kissa- aitauksessa, enkä ole ollut heistä lainkaan kiinnostunut. Luulevat, että minulla on aika olematon riistavietti.
Ja ai niin, kesän kohokohta meinasi melkein unohtua sanoa. Joukko suomalaisia koirahulluja tätejä tulivat tervehtimään meitä tänne tarhalle. Onnistuin tekemään sosiaalisella, optimistisella ja ulospäinsuuntautuneella luonteellani heihin suuren vaikutuksen. Sain olla yhden heistä nimikkokoira kokonaisen päivän! Tähän ihmeelliseen päivään kuului retki upeaan entiseen kalastajakylään Nidaan, joka on Kuurinkyntään niemimaata. Päivän aikana saimme upottaa tassumme pehmeän dyynihiekkaan ja sukeltaa metsäretkelle. Jotta pääsimme tähän erityiseen paikkaan nimikko- ihmiseni kanssa, joka vallan ihastui minun avoimeen luonteeseeni, tuli meidän kulkea vesiväylän yli lautalla. Vaikka lautta oli lastattu ihmisillä, metelillä, liikkeellä, kovilla äänillä, polkupyörillä ja kuumalla auringon paisteella, olin reipas ja kärsivällinen. Luotto ihmiseen on minulla tosiaan vankkumaton. Olen ihmisen Paras kaveri isolla Peellä!
Oppiminen sujuu minulta helposti, koska ruoka motivoi minua kovasti. Olen nyt 8-vuotias, mikä tekee minusta seniorikoiran, mutta minusta tuntuu niin nuorelta, ettei kukaan voisi kutsua minua ikälopuksi. Olen täynnä energiaa, joten olisi hyvä, jos uusi omistajani olisi aktiivinen, tai ei ainakin liian laiska. Ylös, ulos ja lenkille. No niin, lähdettäiskö? ♥
Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä, kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon, muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira, kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.
Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.

