Zaibukas

Sukupuoli:

Syntymäaika: 11.2020

Koko: n. 40 cm, 7 – 8 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 07.2025

Saapunut tarhalle: 09.2023

Etusivu / Adoptio / Varatut / Zaibukas

21.9.2024

Iso persoona pienessä paketissa. Sellainen olen minä, Zaibukas, samalla lempeä ja dominoiva pikkuherra. Etsin kotia ainoana koirana tai perheestä, jossa muut koirat ovat alistuvampia. Minä se nimittäin kovasti tykkään olla perheen pieni pomo. ♥

Olen saanut oman kodin 07.2025 ♥

Moi vaan kaikille! Meikäukko täällä edelleen tarhalta kirjoittelee. Elämä tarhalla on tehnyt minulle monella tapaa hyvää, sillä minusta on kuoriutunut itsevarmempi ja sitä kautta sosiaalisempi tyyppi.

Suomalaisten vapaaehtoisten vieraillessa tarhalla maaliskuussa lähdin yhden nutturapään kanssa ulkoilemaan ja voi vitsi, miten meillä oli hauskaa. Kieriskelin vuorotellen hyvältä tuoksuvissa nurmilänteissä ja sen ulkoilukaverin kumisaappailla. Hän rapsutteli vatsaani ja höpötti jotain, että mitä minä täällä tarhalla vielä luuraan. Olisin täydellinen puuttuva palanen jostain perheestä.

Kyllä minusta ihan mainio kotikoira tulisi. Sitä omaani odotellen siirryn mielessäni kesälaitumille.

PS. Lisäsin muutaman uuden mallikuvan ja yhden videon. Tsekatkaa mikä Pepsodent-hymy meitsiltä irtoaa!

Hei, olen Zaibukas, iloinen ja ystävällinen nuori herra. Elin aiemmin Lazdijaissa Etelä-Liettuassa, missä minulla oli rakastavat iäkkäät omistajat. Valitettavasti isäntäni menehtyi äkillisesti ja hänen vaimonsa sairastui surun vuoksi. Minut jouduttiin sitomaan navetan viereen monien kohtalotoverieni tavoin, koska kukaan ei enää voinut ulkoiluttaa minua.

Oli onni, että kaikessa viisaudessa omistajani päätti luopua minusta. Kuten jokaisen koiran, myös minun tulisi saada lemmikin oikeudet. Rakastan kävelylenkkejä ja ihmisten seuraa suuresti. Tässä kohtaa on kuitenkin hyvä mainita, että mikään rokkikukko en kuitenkaan ole. Tuttuihin ihmisiin kiinnyn voimakkaasti, mutta vieraisiin ihmisiin suhtaudun hieman varauksella. Onhan käytännössä ihmiskontaktini olleet maaseudun rauhassa erittäin vähäiset. Näin ollen minulta puuttuu hieman sosiaalistumista, vaikka lähdenkin mielelläni vapaaehtoisten kanssa kävelylle. Esimerkiksi äkkinäiset liikkeet tai kosketukset voivat kuitenkin minut vielä säikäyttää.

Kaltaiseni pienet ja säikähtäneet osoitamme usein sisumme kotioloissa, paikassa, jossa reipastuminen ja hermoston lepotila ovat vihdoin saavutettavissa. Täällä tarhalla meteli on korvia ja hermoja repivää. Paikka ei ole kenellekään koti, mutta varsinkaan kaltaiseni kotitaustaiset herkät koirat ovat täällä kovilla.

Olen ollut tarhalla jo vuoden, joten kovasti haluaisin nähdä sen, mitä niin kovasti toivon. Että joku huomaisi minut, että joku ottaisi syliinsä ja antaisi olla siinä, niin kauan kuin vain haluan.

Tulen toimeen muiden koirien kanssa, mutta olen luonteeltani dominoiva. Se johtuu todennäköisesti pelosta ja on suojareaktioni. Tulevien omistajieni on kuitenkin hyvä tietää, että minun kanssani täytyy työskennellä, koska voin olla liian vahva tai hallitseva rauhallisempia tai heikompia koiria kohtaan.

Toivon löytäväni uuden kodin, jossa voin saada rakkautta, turvaa ja aikaa kasvaa rohkeammaksi koirakaveriksi. ♥

Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.