Arnis

Sukupuoli:

Syntymäaika: 05.2019

Koko: n. 44 cm, 27 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: SOS Gyvunai

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 05.2025

Saapunut tarhalle: 03.2024

Etusivu / Adoptio / Varatut / Arnis

22.10.2024

Arnis se täällä kuikuilee omaa perhettään! Olen persoonallisen näköinen lyhyehkö jalkainen komistus, isolla päällä varustettuna. Kaikinpuolin olen siis ihana, omalaatuinen tapaus.

Olen saanut oman kodin 05.2025 ♥

Kuuulkaas! Täällä Liettuassa ollaan oltu nyt ihan ymmällään! On ollut kova ihmetyksen aihe, että miksei kaltaiseni hymypoika ole saanut hakemuksia ja uutta kotia? Tarhalla työntekijät toivovat kovasti, että minä pääsisin kotiin hellittäväksi.

Olen kuitenkin saanut viettää joulua täällä Liettuan päässäkin. Minulle puettiin hieno kaulakoru, kulta sopii piirteisiini, eikös? Olenkin niin kultapoika, että minut valittiin yhdeksi niistä koirista, jotka pääsivät kaupunkiin katsomaan joulukuusta.

… Mutta valitsipa joku minut omaan kotiin. ♥

Omistajani sairastui pahasti, eikä minulla ollut ketään jonka luokse mennä. Niinpä päädyin tarhalle etsimään uutta kotia. Minulla on ollut todennäköisesti hyvä koti, sillä luonteeni puolesta en vaikuta epävarmalta tai varautuneelta pojankoltiaiselta. Päinvastoin!

Rakastan siis ihmisiä. Korostan: ♥ rakastan ♥! Rakastan hellyyttä. Rakastan rapsutuksia. Rakastan olla ihmistä lähellä. Rakastan olla menossa mukana ihmisten kanssa. Jos tapaan tutun ihmisen, juoksen hänen luokse ja hyppään halaamaan häntä! Ai niin, rakastan minä ruokaakin, sillä minut saa motivoitua helposti. Lenkkeilen kauniisti, en välitä autoista, pyöristä tai muista häiriötekijöistä.

Yksi huono puoli minussa kuitenkin on. Minua ei voi jättää valvomatta pihalle, ei edes aidatulle sellaiselle. Saatan murjoa aitaa tai jopa hypätä sen yli, vähän sellaista freesoul-vibaa minussa siis on. Minua on täten pidetty sisätiloissa. Aluksi oli vähän totuttelemista siihen, lattia oli kuulemma mennyt vähän uuteen uskoon.

Olisi siis kiva, että ainakin alkuun minun kanssa olisi joku kotona, jotta voin opetella kunnolla sisäkoiran elämää, niin ei sinunkin lattiaa tule sitten nakerrettua. Et todennäköisesti tarvitse tällaisen Remontti-Reiskan palveluita. Suurperhe voisi olla myös ideaali, sellainen, jossa saan olla ihmisten parissa mahdollisimman paljon. Sopisin varmasti monenlaiseen perheeseen. Tärkeintä on se, että saan paaaaljon ihmisten huomiota ja rakkautta. Halailemisiin!

Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.