Reinkis nyk. Reino

Sukupuoli:

Syntymäaika: 04.2016

Koko: n. 40 cm, 13 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 03.2025

Saapunut tarhalle: 01.2024

Etusivu / Adoptio / Varatut / Reinkis nyk. Reino

28.10.2024

Jokaisen elämässä tulisi olla uskollinen ja iloinen keski-ikäinen ukko. Täällä olisi yksi aika mainio vaihtoehto sellaiselle surkealle ukottomalle. Minulle paras palkinto maailmassa on ihmisen läsnäolo ja huomio. Rapsutukset, yhteiset lenkit ja leikkihetket… En keksi mitään parempaa! Voitko kuvitella, että jossain sinua on odottanut herrasmies, jonka elämän tärkein tavoite olisi sinun onnellisuutesi?

Olen saanut oman kodin 03.2025 ♥

Muutin tänne Penkta Kojalle Joniškisin kunnalliselta tarhalta, jossa koiria pidetään kaksi viikkoa tallessa mahdollista omistajaa varten. Jos kukaan ei tule, niin koirat lopetetaan. Onneksi luokseni saavuttiin. Olen kuitenkin vielä omaa kotia vailla.

Upeasta luonteestani huolimatta en tule saamaan Liettuasta kotia. Mietit nyt varmasti, miksi. Koska liettualaisten ulkonäkömieltymysten mukaan minä olen ruma koira. Tiedän, eikö kuulostakin hullulta. Tällainen veikeä nallen naama ei vetoa kaikkiin samalla tavalla, mutta olen varma, että maailmassa on joku, joka tunnistaa erityisyyteni. 

Rakastan ihmisiä. Olen sellainen ihmisfani. Huomio on minulle paras palaute ja kehu. Olen taitava hihnassa lenkkeilijä ja lähden aina mielelläni mukaan rauhallisille päiväkävelyille. Ihmisille olen aina ystävällinen, mutta muille koirille en niinkään. Johtunee siitä, että haluan kaksijalkaiset itselleni. Lajitovereiden kanssa heidät joutuu aina jakamaan…

Elokuussa täällä tarhalla kävi suomalaisia vapaaehtoisia tutustumassa meihin ja pääsin lenkille. Paitsi etten halunnut lenkille vaan istumaan syliin, kun sellainen mahdollisuus tuli. Ulkoiluttajani mielestä olin erityisen hellyydenkipeä ja ihmisrakas. Eikä hän ole väärässä!

Jos miehet ovat tuottaneet pettymyksen aiemmin, niin minä lupaan olla kaikki se, mitä ansaitset ja vieläkin enemmän. Oltaisiin yhdessä sellainen voimaduo, joka kohtaa maailman yhdessä ja voi aina tukeutua toisiinsa. ♥

Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.