Taidatkin jo tietää, miksi profiilini löytyy näiltä sivuilta… Kuvani kököttävät täällä, sillä etsin ensimmäistä ihka omaa, rakastavaa kotiani.
Päädyin Penkta Kojan tarhalle eläinlääkärin hätäsuojaanoton seurauksena, sillä minut tuotiin vastaanotolle pahasti loukkaantuneena ja sairaana. Täällä olen saanut hyvää hoitoa ja nyt olen onneksi taas täysin kunnossa ja valmis matkustamaan omaan kotiini oman perheeni luokse.
Luonteeltani olen mitä herttaisin herrasmies, jonka suunpielet kurkottavat aina kohti taivasta. Hoitajani kuvailevat minua todella kiltiksi ja iloiseksi veijariksi. Minulla kuulemma riittää myös yllättävän paljon moottoria ja energiaa, vaikken enää ihan nuori pojankoltiainen olekaan. Ihmiset ovat ihan lemppareitani, mutta tulen myös hyvin toimeen toisten koirien kanssa. Voisin kuulemma sopia hyvin jopa ensimmäiseksi koiraksi.
En pyydä tulevalta kodiltani paljoa: – Sopivasti päivittäin ruokaa niin, ettei tarvitsisi tuntea nälkää – Ehken pientä omaa petiä – Pikkuruista paikkaa sohvan nurkasta, mihin voisi käpertyä päiväunille – Muutamaa pehmonallea, joita voisin kutsua omikseni ja kanniskella ylpeänä ympäri taloa – Yhtä tai kahta rakastavaa ihmistä, jotka jaksaisivat rapsutella, halia ja pusutella minua koko loppuelämäni ajan
Olisitko sinä minun pelastava enkelini? Tuleva ikuinen paras ystäväni?
Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.
Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.