Olen saanut oman kodin 12.2024 ♥
Kuulumisia 5.12.2024
Kuulkaas ihmiset! Tarhan työntekijät ja vapaaehtoiset kertovat, että olen edistynyt! Arkajalka olen edelleen, mutta olen muun muassa lähtenyt kävelylle tuntemattoman ihmisen kanssa. Siitä on todisteita, katsohan viimeisin videoni! Aikas jännäähän se oli, mutta herkutkin maistui, niin pelottavaa se ei ollut. Kävimme myös katsomassa kissoja, en reagoinut niihin juurikaan, joten saattaisin ehkä sopeutua myös kissakotiin. Siitä ei kuitenkaan voida olla täysin varmoja, olin kuitenkin jännittynyt heidät kohdatessani. Tarhaolosuhteisiin nähden olen edistynyt pelkojeni kanssa ja olenkin kiitollinen kärsivällisille ihmisille. Löytyisipä minulle vielä se oikea koti, se jolla olisi aikaa vielä paremmin opastaa minua elämisen saloihin. ♥ Tarhalla ollessani en ole turvautunut minkäänlaiseen aggressiivisuuteen, vaikka olenkin pelokas.
8.11.2024
Minä ja ystäväni Sarka pelastettiin tarhalle suuresta koirapopulaatiosta. Koirapopulaatiot Liettuan maaseuduilla eivät ole mitä parhain kasvuympäristö koirille, sillä siellä sosiaalistaminen jää hyvin vähäiseksi. Koirat ehkä ruokitaan, ja siinä se. Muutoin he elävät villikoirina ja lisääntyvät keskenään.
On sanomattakin selvää, että olen hyvin arka. Aluksi pelkäsin ihmisiä niin, että juoksin karkuun ja piilouduin täysin. Edistymiseni ei ole ollut kovin nopeaa, mutta nyt olen antanut tutun ihmisen silittää minua ja saatan syödä herkkuja kädestä. Lisäksi saatan nykyään pienesti iloita, kun kohtaan tuttuja hoitajia. Varovaisesti saatan pyytää jopa huomiota. Kun tarhan työntekijät työskentelevät, saatan myös käydä nuolaisemassa heitä jalasta. Ehkä minussa elää sittenkin pieni vekkulikin?
Olemme Sarkan kanssa porautuneet tarhan työntekijän sydämeen. En siis ole täysin toivoton, mutta mahdollisuuteni saada koti Liettuassa on käytännössä pyöreä nolla. Suomesta saattaisi löytyä joku, jolla olisi aikaa ja sydäntä auttaa ujoa tyttöä löytämään iloa ja uskallusta elämään. Minusta ei kyllä taida koskaan mitään bilehilettä kuoriutua, mutta kunpa vain saisin elellä omanlaista, stressitöntä ja tavallista elämää turvallisen ihmisen kanssa.
Tarvitsen siis todella rauhallisen asuinympäristön ja tasaisen arjen. En sovellu vilkkaaseen lapsiperheeseen, vaan minulle sopisi sellainen introverttimäinen aikuiskoti, jossa ei porukkaa lappaisi jatkuvasti. Etenkään alkuvaiheessa. Hihnassa olemista on pienesti harjoiteltu, mutta varsinainen lenkkeily tulee todennäköisesti olemaan jännittävää, joten siinä pitää edetä minun ehdoillani.
Aran koiran adoptoiminen vaatii ihmiseltä paljon, tiedän sen. Se vaatii aikaa, luottamusta ja loputonta ymmärrystä toista kohtaan. Tulee edistymisiä, mutta niiden jälkeen voi tulla takapakkejakin. Mutta se kaikki edistyminen, mitä kaltaiseni aran koiran kanssa saat kokea, on ainutlaatuista. Edistysaskeleet tuottavat iloa niin sinulle kuin minullekin.
Pieni hännänheilutus – jes!
Kaino kosketus tassulla – jes!
Kunpa en joutuisi elämään ikuisesti tarhalla, vaan saisin laskea stressitasojani rauhallisessa kodissa. Se voi olla paljon pyydetty, mutta ei ehkä mahdotonta. Ennen kaikkea: huolisitko minut, vaikkei minusta välttämättä täysin ”virheetöntä” saisikaan?
Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.
Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.

