Gilze nyk. Tilli

Sukupuoli:

Syntymäaika: 02.2022

Koko: n. 33 cm, 5 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 06.2025

Saapunut tarhalle: 02.2025

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Gilze nyk. Tilli

6.5.2025

Minut tuotiin tarhalle, koska omistajani oli sairastunut eikä pystynyt enää huolehtimaan minusta. Rakastan ihmisiä – isoja ja pieniä. Tulen toimeen muiden koirien ja jopa kissojen kanssa. En kaipaa paljoa – vain turvallisen kodin, pehmeän pedin ja ihmisen, jonka viereen saan käpertyä. ♥

Olen saanut oman kodin 06.2025 ♥

Tulin tarhalle yhdessä ystäväni Glamourasin kanssa, kun meidän ihmisemme ei enää pystynyt huolehtimaan meistä terveytensä takia. Alussa pelkäsin kaikkea. Ihmisten kosketusta, ääniä, hihnaa, katseita. Itkin, piilouduin häkin nurkkaan ja yritin puolustautua. En ollut ilkeä – olin vain todella peloissani.

Mutta tiedätkö mitä? Minä opin, ettei kaikki kosketus ole pelottavaa. Opin, että kävelyt voivat olla ihania, että ihmisen käsi voi olla lempeä ja lämmin. Nyt minä jopa odotan rapsutuksia, nautin sylissä olemisesta ja seuraan ihmisiä luottavaisena. Olen pieni, noin 33 cm ja 5 kiloa painava – juuri sopiva syliin, mutta sydämessäni taas on tilaa kokonaiselle perheelle. Pääsin täällä Liettuassa väliaikaiseen kotihoitoon, jossa saan odottaa sitä oikeaa, pysyvää kotia Suomessa.

Minulla on pienille koirille tyypillinen patellaluksaatio ja todennäköisesti tarvitsen leikkauksen molempiin polviin tulevaisuudessa. Mutta älä pelästy – olen vahva pikkuinen ja selviän kyllä, kunhan saan tukea ja hoivaa. Leikkaus voidaan myös mahdollisesti toteuttaa Liettuassa. Rakastan ihmisiä – niin aikuisia kuin lapsiakin. Tulen toimeen muiden koirien ja kissojen kanssa. Olen lempeä, kiltti ja herkkä ja kaipaan nyt omaa ihmistä, joka ei enää koskaan jätä.

Olen Gilze, tahdon antaa sydämeni sille joka antaa minulle omansa. ♥

Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä, kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon, muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira, kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.