Trikse nyk. Elsa

Sukupuoli:

Syntymäaika: 07.2019

Koko: n. 40 – 45 cm

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 02.2021

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Trikse nyk. Elsa

7.3.2022

Olen hyvä pikkukoira. Kiltti pikkutyttö. Iloinen ja leikkisä ja rohkea.

Olen saanut oman kodin 02.2021 ♥

Minut löydettiin jostain. Tarinani ei ole kovinkaan monisanainen tarhan asiakirjoissa.

Olen erikoiskoira. Kun leikin ja riehun ja rällätän, niin minun tasapainoni on joskus vähän niin ja näin. Liikkeiden kordinaatio hukassa.

Aivojeni osa, joka vastaa tasapainosta ja liikkeistä ja koordinaatiokyvystä on jotenkin vaurioitunut. Onko se syntymävamma vai onnettomuus, emme tiedä. Olen käynyt pääkaupungin erikoiseläinlääkärillä, mutta hän ei tehnyt mitään sen kummempaa aivotutkimusta. Sanoi, että tilani ei ole paha ja olen nuori koira, kaikki menee hyvin.

Jos pääsisin harjoittelemaan liikkumista enemmän, ehkä uimaan, fysioterapiaan, se kaikki olisi minulle vain eduksi.

Enhän minä itse tiedä, että olen erikoiskoira. Rakastan elämää. Olen syntynyt tähän maailmaan ja ansaitsisin onnellisen elämän. Paremman kuin minulle voidaan antaa täällä tarhalla.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.