Baunti nyk. Bonni

Sukupuoli:

Syntymäaika: 02.2020

Koko: n. 26 cm, 6,5 kg, kasvaa vielä

Kotimaa: Liettua

Tarha: Mazas Draugas, Panevezys

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 07.2020

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Baunti nyk. Bonni

13.3.2022

Alan olla hyvässä iässä esittäytyä suomalaisille, voisin olla valmis matkaan heinä-elokuussa.

Olen saanut oman kodin 07.2020 ♥

Tämä ihminen joka kirjoittelee näitä meidän hylättyjen koirien tarinoita on nyt pulassa. Miten voisi jotenkin uudella tavalla sanoa maailman tavallisimman asian meistä maaseudun koirista. OLEMME TARPEETTOMIA OMISTAJALLEMME. Ei me enää tarvita näitä koiria, hakekaa pois. Joo, kaikki voi ottaa. Ottakaa nämä pennut ja tämä äitikoirakin. Täällä kulman takana on vielä pari tarpeetonta koiraa, viekää samalla pois. Jos joku näistä olisi poika ja osaisi haukkua, niin voitaisiin pitää. Mutta kun ei hauku. Ei näitä tyttökoiria ainakaan tarvita. Iso riesa, kun koko ajan tulee näitä pentuja. Voisiko tämän koiran sitten vaihtaa johonkin vihaisempaan? Onko teillä tarhalla isoja, vihaisia poikakoiria? Ai, ei vai? Aika paljon tämäkin syö, voisitteko viedä pois. Kun nyt täällä olette, niin tuolla naapurillakin on pari tarpeetonta koiraa, voisitte hakea pois samalla. Ai, tarhalla ei ole tilaa. Millainen järjestö te sitten oikein olette, kun ette auta koiria vaikka pyydetään?

Yhden ihmisen roska on toisen aarre, niin totta tämäkin sanonta. Kun meidän äiti ja me neljä pientä pippuria tultiin tarhalle ja laitettiin meidän söpöt nassut sosiaaliseen mediaan, niin johan alkoi tapahtua. Äitikoira löysi kodin heti samalla, kun minun kaksi sisarusta. Äitikoira asuu nyt KAUPUNGISSA ja häntä rakastetaan ihan kauheasti. On kuulemma fiksu ja hassu ja koko perheen aurinkoinen. Sisaruksista tuli ihan kiistaa kuka ehtii ensin heidät hakemaan ja kuka on paras mahdollinen perhe heille.

Minä? Jotenkin jämähdin. Näin käyn välillä. Uusia pentuja tulee ja menee ja me vanhat sit jäädään tarhalle. Olen pentueen rohkein koiruus. 


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.