Krosas

Sukupuoli:

Syntymäaika: 01.2017

Koko: aikuisena noin 30 – 40 cm

Kotimaa: Liettua

Tarha: Geri Namai yhdistys, kotihoito Vilna

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 05.2017

30.3.2022

Minä ja sisarukseni synnyttiin mummon sängyn alla. Mummolla on seitsemän koiraa ja se itse niin huonossa kunnossa, että ei voi oikein liikkua paikasta toiseen.

Olen saanut oman kodin 05.2017 ♥

Mummon mies kuoli vähän aikaa sitten. Se harmitti mummoa kovasti, koska miehen työ oli aina tappaa ei-toivotut pennut. Nyt sillä ei sitten ollut ketään tappamassa meitä. Se kutsui kylästä metsästäjän ja maksoi sille meidän ampumisesta. Sitten vain kävin niin, että se metsästäjä halus huijata mummoa ja vaan otti rahat ja lähti. Huh, huh, ainakin me jäätiin eloon!

Me ollaan noin neljä kuukautta vanhoja ja ei oikein olla uskallettu tulla ulos tuolta sängyn alta. Tänne taloon tulee kummallista väkeä jotka käyttää alkoholia ja meitä pelottaa ihan kamalasti.

Madotukset, rokotukset ja raitis ulkoilma on meille ihan outoja juttuja. Nyt nuo eläinsuojeluyhdistyksen ihmiset on juossut täällä pihalla ja löytäneet koteja noille meidän kavereille, jotka on ketjulla pihassa. Sitten ne on leikkauttaneet tyttökoiria. Nyt meille pennuille etsitään väliaikaisia koteja, jotta voidaan alkaa elää koiranelämää, seurustella ihmisen kanssa, oppia sisäsiisteiksi ja parantua madoista ja vaikka mistä. Sitten kun aletaan oleen kunnossa, meille pitäisi löytää oikeat kodit.

Lisää uutisia

Minä ja siskoni päästiin kotihoitoon kivan tädin luokse ja se kertoi, että me päästään vielä joku päivä omaan kotiin Suomeen.
Me ollaan reipastuttu täällä kotihoidossa ihan tosi paljon ja meidän seurana on kolme muutakin koiraa ja kaksi kissa. Täällä on superhauskaa! Saadaan leikkiä ulkona ja sisällä, syödä ruokaa ja tietty herkkuja ja rapsuttuksiakin saadaan ihan koko ajan. Täällä on kaikille pehmeä peti ja meille jutellaan kivoja juttuja ja kukaan ei huuda eikä ole humalassa. Hoitotäti sanoo aina kameran kanssa meille, että sanokaa makkara ja me hymyillään ja saadaan makkarat.

Jos tämä on sitä koiran elämää, niin en kyllä enää ikinä halua mummon sängyn alle.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.