Meskis ”sinisilmä”

Sukupuoli:

Syntymäaika: 04.2015

Koko: n. 55 cm, 22,5 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa (kotiutui tarhan kautta)

Kotiutunut: 07.2022

Saapunut tarhalle: 09.2021

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Meskis “sinisilmä”

4.4.2022

Olen komea ja leikkisä huskymix vailla omaa kotia. ♥

Olen saanut oman kodin 07.2022 ♥

Päädyin tänne Penkta Kojan tarhalle toiselta tarhalta, jossa sain olla vain kahden viikon ajan. Jos tuona aikana omistajaa ei löydetä, eikä kukaan kaipaa, joutuu vaihtamaan paikkaa. Minua ei siis kukaan etsinyt saati kaivannut. Nyt olen ollut täällä jo syyskuusta asti, enkä ole saanut adoptiohakemuksia. Niinpä laitan kaiken toivoni siihen, että sieltä Suomesta minulle vihdoin löytyisi hyvä ja rakastava koti ♥

Olen todella aktiivinen ja leikkisä aikuinen herra. Rakastan lenkkejä ja kaikenlaisia aktiviteetteja. Leikit sujuvat niin toisten koirien, kuin ihmistenkin kanssa, sillä olen ystävällinen kaikille. Kaksijalkaisten suhteen olen alkuun varautunut, enkä luota heti kaikkiin. Tämän olen joutunut oppimaan kantapään kautta. Mutta kun voittaa luottamukseni, saa minusta todella kivan ja uskollisen kaverin.

Toivon, että uudessa kodissani on aiempaa kokemusta husky-/ tai muusta samankaltaisesta rodusta, eikä siellä ole pieniä lapsia.

Haluaisin jo kovasti pois täältä tarhalta, jote laitathan adotiohakemuksen tulemaan, jos tunnet voivasi tarjota minulle rakastavan loppuelämän kodin. ♥


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.