Verona nyk. Surku

Sukupuoli:

Syntymäaika: 09.2019

Koko: n. 40 cm, 15 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 01.2023

Saapunut tarhalle: 08.2021

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Verona nyk. Surku

10.10.2022

Olen Verona, yksi 30:stä koirasta jotka pelastettiin maatilalta tarhalle.

Olen saanut oman kodin 01.2023 ♥

Päivitys tarhalta 10.10.2022

Minut löydettiin 30 muun koiran kanssa kaukaisesta kylästä Liettuan maaseudulta. Elimme kirjaimellisesti pellossa, ilman kunnollista säänsuojaa ja huolenpitoa. Joskus saimme ruokaa omistajiltamme, mutta silityksistä en ollut kuullutkaan ennen tarhalle tuloa. Tästä huolimatta olin rohkein kaikista ja uskalsin näyttää muille koirille mallia, kun menin ihmisen luokse saamaan herkkua ja silityksiä. Vaikka näin meidän kesken, kyllähän minua jännitti!  Riski kuitenkin kannatti, sillä nyt olen mukana adoptio-ohjelmassa, mikä ikinä se sitten onkaan.

Vaikka olenkin varsin verraton ja valoisa persoona, on minun kanssani vielä tekemistä. Siitä on näyttöä, sillä sain jo kerran kodin Liettuasta. Uusilta omistajiltani puuttui kärsivällisyys, aika ja ymmärrys minun kaltaisen herkän koiran kotiuttamiseen. Palaaminen tarhalle oli kuitenkin ihan hyvä juttu, sillä omistajat olivat muusikkoja, ihmisiä tuli ja meni. Melu oli ajoittain kova, he usein soittivat ja lauloivat, ehkä oikein pitänyt siitä. Aloin menettää jo keräämääni rohkeutta enkä oikein osannut kuin istua kököttää pihan nurkassa, piiloutua pelottavilta ihmisiltä ja odottaa, että joku veisi minut kävelylle metsään, jossa sieluni lepää. Rakastan rauhaa ja pitkiä kävelylenkkejä. Minussa on potentiaalia erinomaiseksi seurakoiraksi, sillä olen hyvin ystävällinen ja rauhallinen. Olen kiinnostunut kaikista ihmistä ja heidän antamastaan huomiosta.

Löytyisikö sieltä Suomesta minulle se loppuelämän rakastava koti? ♥

5.4.2022

Elimme vapaina koirina maaseudulla, eikä meillä ollut mitään käsitystä siitä, miten hihnassa kuuluu kävellä. Ihmiset olivat kovin pelottavia.

Tarhan tytöt ovat kehuneet minua varsinaiseksi kaunokaiseksi, he sanovat että olen kuin musta-valkoelokuvasta. Tutussa ympäristössä olen leikkisä ja iloinen, mutta uudet paikat ja ihmiset ovat vielä kovin pelottavia. Annathan minulle hieman aikaa sopeutua. Rakastan rapsutuksia ja silityksiä!

Paras koti minulle olisi varmaankin jossain hieman kauempana kiireisestä kaupunkielämästä, jossain missä saisin rauhassa opetella elämään uutta elämääni.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.