Kuro

Sukupuoli:

Syntymäaika: 03.2020

Koko: n. 48 cm, 11 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Mazas Draugas, Panevezys

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 05.2022

Saapunut tarhalle: 03.2022

12.4.2022

Hei, olen Kuro, kiltti ja suloinen poika vailla ikiomaa kotia. ♥

Olen saanut oman kodin 05.2022 ♥

Tulin tänne tarhalle maatilalta, jossa asustelin 20 muun koiran kanssa. Tilan vanha rouva rakasti meitä, mutta hänellä ei ollut aina varaa edes ruokaan, joten olimme usein nälkäisiä. Niinpä vaeltelimme vapaana pelloilla ja kylässä ruokaa etsien. Ei niin isossa laumassa saa myöskään ihmiseltä kaipaamaamme huomiota ja rakkautta. Puolet laumastamme päätyi tänne Mazas Draugaksen tarhalle.

En siis vielä tiedä kuinka hihnassa kuuluu kävellä, joten koko touhu pelottaa. Mutten ole kuitenkaan agressiivinen hoitajilleni, jotka yrittävät kytkeä minut hihnaan. Tässä uudessa ympäristössäni ja tilanteessani olen ujo, mutta vain hieman. Pidän siitä, kun saan huomiota ja paijauksia osakseni. Olen jopa oppinut pyytämään sitä, kun se tuntuu niin hyvältä. Rakastan olla ihmisen lähellä, ja se tuo minulle turvallisuuden tunnetta. Olen myös erittäin ystävällinen muille koirille, enkä edes puolusta ruokaani.

Voisin siis sopia oikein hyvin perheeseen, jossa on toinen kiltti koirakaveri näyttämässä minulle kuinka eletään kotikoirana. Saisinpa pian ikoman rakastavan loppuelämäni kodin. Käythän täyttämässä adotiohakemuksen, niin minä puolestani tulen tuomaan kotiisi jättiannoksen rakkautta ja kiitollisuutta. ♥

https://www.youtube.com/shorts/upbrj8ah8f0


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.