Knopke nyk. Nana

Kategoria: Seniori

Sukupuoli:

Syntymäaika: 09.2017

Koko: n. 8 kg, 38 cm

Kotimaa: Liettua

Tarha: –

Sijainti: Kotihoito (Liettua)

Saapunut tarhalle: 07.2021

Etusivu / Adoptio / Kotia etsivät seniorit / Knopke nyk. Nana

28.5.2026

• Tarvitsen rauhallisen ympäristön: En
• Voin asua kaupungissa: Kyllä
• Sovin lapsiperheeseen: Ei
• Tulen toimeen muiden koirien kanssa: Kyllä
• Olen asunut kissojen kanssa: Ei tietoa
• Minulla on seuraavia erityispiirteitä luonteen tai rotuominaisuuksien osalta: Hyvin suloinen ja rakastava koira. Tykkää nukkua peiton alla sängyssä. Aktiivinen ja tykkää käyttää nenää. Sopisi hyvin nenätyöskentelyyn ja muihin vastaaviin harrastuksiin.
• Olen asunut kotioloissa kotihoidossa: Kyllä
• Olen ollut tarhalla yli 2 vuotta: Ei
• Osaan kulkea hihnassa: Kyllä

Kuulumisia kotihoidosta 26.05.2026

Viisi vuotta vierähti Suomessa omassa kodissa ja nyt olen kodinvaihtaja. Olen ollut hoitokodissani kaksi viikkoa ja siten olisi aika näyttäytyä isolle yleisölle kodinetsijänä. Kotihoitajani sanoi, että sitä ei aina tiedä millainen koira tupsahtaa hoitoon ja nyt näyttäisi sille, että olen luppakorvainen lottovoitto. Kerrassaan täydellinen pikkukoira. 

Hoitopaikassani on neljä muuta koiraa ja sulahdin laumaan ilman ongelmia. Osaan lukea kaikkia koiria hyvin, väistän kun tarvitsee, en ala riidellä nameista tai huomiosta ja olen jopa tehnyt pieniä leikkialoitteita hoitopaikan poikakoiran kanssa. Remmissä kulkiessa minusta tulee remmirähjä jos arastelen vastaantulevaa isompaa koiraa tai tilanne tulee eteen liian nopeasti. Olen kuitenkin niin ihmisrakas, että hoitajani saa huomioni kääntymään toisesta koirasta pois ihan vain juttelemalla minulle. 

Kuljen reippaasti kaupungilla, en pelkää ääniä, autoja enkä jahtaa polkupyöriä. Rakastan autolla matkustamista ja hyppään autoon heti kun ovi on auki ja nukun rauhallisesti matkan ajan. Tapaan vieraita ihmisiä ystävällisen kohteliaasti, en hypi syliin, vaan nuuhkaisen vähän ja odottelen sitten rauhassa mitä tapahtuu. 

Olen ollut jo koirahotellissakin ja koirapäiväkodissa ja siellä on mennyt hienosti. Toki olen vähän pyörällä päästä kaikesta uudesta ja kaikista muutoksista elämässäni, mutta otan kaiken vastaan rohkeasti ja positiivisesti. Kaiken uuden edessä olen kovasti kiintynyt kotihoitajaani ja jään joskus vinkumaan oven viereen kun hän lähtee ulos talosta, vaikka kotona olisi muitakin ihmisiä. Joskus taas jään kotiin nukkumaan aivan tyytyväisenä, vaikka kaikki ihmiset lähtisivät pois talosta, joten ota siitä sitten selvää. Minun kohdallani on kuitenkin hyvä ottaa huomioon, että kodinvaihtajana ei ole aina helppo olla ja pelkään kovasti, että ihminen, johon olen kiintynyt jättää minut taas ikuisesti. Tarvitsen aikaa ja kärsivällisyyttä ja luottamuksen rakentamista uudelleen. 

Kotihoitajani on niin iloinen, että nukun yöt rauhassa ja minulla on erityisen söpö tapa ryömiä peiton alle ja nukkua lämpimässä jalkojen vierellä hiirenhiljaa siihen saakka, kun ihmiset alkavat heräillä. Kotihoitajan mielestä paras piirre koirassa on se, että antavat nukkua vaikka kuinka pitkään. 

Rakastan läheisyyttä ja olen aina valmis käpertymään ihmisen viereen sohvalle. En hosu tai hössötä, vaan loikoilen rennon rauhassa ja nautin hiljaisista yhteisistä sohvahetkistä. 

Ulkoilu on niin ihanaa, että kun talutusremmi otetaan esille aamulla, niin muuten hiljaisena koirana innostun kumeisiin ison koiran haukkuihin ja hyppelen innoissani kuin pieni jänis. Ulkona käytän nenääni intensiivisesti ja minusta saisi hyvän harrastekoiran vaikka mihin nenätyöskentelyyn. Jätän linnut ja pikkueläimet rauhaan, ilmeisesti minussa ei ole paljonkaan metsästysintoa. 

Jos haluat kompaktin pikkukoiran, joka kulkee mukanasi kaikkialle kissanristiäisiin ja töihin, koiran jonka kanssa voi harrastaa ja touhuilla monita juttuja, joka istuu kahviloissa ja nauttii kanssasi seikkailuista ja automatkoista, niin tässä minä olen. ♥

Tarhalla ollessani

Historiani on valitettavan tyypillinen minunlaiselleni maalla asustavalle koiralle. Minut ja 9 rakasta ystävääni otettiin huostaan omistajaltamme, sillä hän ei enää kyennyt huolehtimaan meistä – tai oikeastaan ei ollut kyennyt enää melko pitkään aikaan. Emme olleet edellisellä omistajallamme täysin ulkokoiria, emme tosin täysin sisäkoiriakaan, vaan jotakin siitä välistä. Minä kuitenkin viihdyn parhaiten sisällä, missä kylmä tuuli ei pääse tuivertamaan nahan läpi luuytimiin eikä sade pääse kastelemaan turkkiani läpimäräksi.

Hoitajieni mukaan olen oikein kelpo haukku. Pidän paljon ihmisistä, olen toisiin – ainakin minun kanssani suunnilleen saman kokoisiin koiriin – tottunut enkä turhia hötkyile tai säntäile. Minua kuvataankin todella kiltiksi ja rauhalliseksi neidiksi.

Kokoni ja tarhalla osoittamani käytöksen perusteella voisin sopia melko monenlaiseen kotiin; niin omakotitaloon kuin kerrostaloonkin. Toiveenani olisi kuitenkin rauhallinen asuinalue, sillä ihan kaupungin ytimessä elely saattaisi olla turhan hektistä ja jännittävää. Tulevan perheeni on hyvä varautua mahdollisiin käytöksellisiin yllätyksiin kotiutumisprosessini aikana, vaikka tarhalla vaikutankin oikein mutkattomalta tapaukselta. Esimerkiksi todellisesta taipumuksestani reagoida erilaisiin ääniin ei kuulemma voida etukäteen luvata paljoa, sillä tarhaolosuhteet eroavat niin paljon kotikoiran oloista.

Voisin soveltua perheen ainoaksi koiraksi, mutta jo kotona odottava, rohkaiseva leikkikaveri voisi hyvinkin olla plussa kohdallani – olenhan elänyt koko elämäni toisten karvakorvien ympäröimänä. Sopisin varmasti aikuisperheeseen, mutta suhtautumistani lapsiin ei ole kummemmin kokeiltu, joten siitä en valitettavasti osaa vielä sen tarkemmin mitään sanoa.

Jos sinusta vielä esittelyni jälkeen tuntuu siltä, että voisin olla se perheenne puuttuva palanen, niin ethän epäröi laittaa hakemusta tulemaan, sillä haluaisin todella päästä viettämään koiranpäiviäni ihka omaan, loppuelämän kotiini mahdollisimman pian.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.