Masa nyk. Dina

Sukupuoli:

Syntymäaika: 04.2018

Koko: n. 30 cm

Kotimaa: Liettua

Tarha: Penkta Koja, Kaunas

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 07.2019

Saapunut tarhalle: 03.2019

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Masa nyk. Dina

20.3.2022

Olen sellainen iloinen, huoleton maalaistyttö. Tulen kaikkien ihmisten ja koirakamujen kanssa toimeen.

Olen saanut oman kodin 07.2019 ♥

Harhailin ympäri Kedaineksen kylää, kunnes eläinsuojeluyhdistys soitettiin paikalle. Liettuan isoissa kaupungeissa katukoiria ei ole näkynyt enää vuosiin, pikkukylilläkin meikäläiset harhailijat kerätään talteen tosi nopsaa. No, kyllä kaupungeissa joitain koiria näkyy, jopa pääkaupungin Vilnan kaduilla saattaa juosta yksi tai toinen koira, mutta yleensä kaikki tietävät, että se on tuon yhden kadun yksi mummo, joka ei halua ulkoiluttaa koiraansa, vaan päästää koiran päivän ajaksi vapaaksi. Sitten on pari villikoiraa, jotka kaikki tuntee. Motarin varrella on yksi iso koira, jota ei millään saada kiinni. Läheinen hotelli on rakentanut koiralle kopin ja eläinsuojeluyhdistykset tuo ruokaa. Kaupungin läntisen osan metsissä asustelee kaksi villikoiraa, jotka ikävä kyllä lisääntyvät jatkuvasti. Pentuja käydään keräämässä talteen, mutta villikoiria ei saada kiinni. Sellaista se on. Vähitellen parempaa kohti.

Ihan maaseudulla sitten koiria juoksentelee ympäri niin kuin kanoja tai kettuja. Pienemmillä kaupungeilla ei ole omia kunnallisia tarhoja, joten he tekevät sopimuksia yksityisten tarhojen kanssa. Homma toimii ihan hyvin, paitsi joskus yksityiset tarhat joutuvat ajamaan ihan hurjan pitkiä matkoja pikkukuntiin hakemaan koiria. Joskus koira on ehtinyt jo juoksennella pois ilmoituksen jälkeen eikä häntä saada kiinni. Yksityiset tarhat ovat myös ihan täpötäynnä koiria, joita ihmiset tuovat sinne tai sitovat porttiin yön pimeydessä tai joita poliisi ja yksityiset ihmiset löytävät pahoista oloista. Kaikkia yritetään auttaa, vaikka vaikeaa se onkin.

Minä pääsin tarhalle turvaan maaliskuussa 2019.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.