Pikku Taiga nyk. Taiga

Sukupuoli:

Syntymäaika: 03.2014

Koko: n. 30 cm, 10 kg

Kotimaa: Liettua

Tarha: Lese, Vilna

Sijainti: Omassa kodissa

Kotiutunut: 12.2016

Etusivu / Adoptio / Kotiutuneet / Pikku Taiga nyk. Taiga

1.4.2022

Olen oikea kaunotar, taskukokoinen ja tulen toimeen kaikkien ihmisten, koirien ja kissojen kanssa.

Olen saanut oman kodin 12.2016 ♥

Minut löydettiin syyskuun lopussa pienestä liettualaisesta kylästä juoksentelemasta. Alkoi jo olla vähän kylmä, joten kiltit ihmiset ottivat minut kaduilta pois ja toivat tarhalle Vilnaan.
On vähän ihme, etten ole löytänyt uutta omaa kotia vielä. Tottakai tarvitsen paljon rakkautta ja huomiota ja koulutusta, olenhan ihan nuori ja energinen pikkuinen. Ihmisen kanssa haluan olla ihan koko ajan. Täällä tarhalla olen vähän surullinen, kun joudun häkkiin, mutta pihalla olen paljon iloisempi.


Muista, että koiran kuvaus on tehty hyvin rajallisissa tarhaoloissa ja koiran luonne alkaa avautua vasta, kun hän pääsee omaan kotiinsa. Ensimmäiset kuukaudet omassa kotonaan koira stressaa ja stressi voi tulla esille erilaisena ongelmakäytöksenä, jota ei voi mitenkään ennakoida tarhaoloissa. Koira, joka on tarhalla ollut kiltti ja nöyrä, voi kotiutumisen stressin aikana esimerkiksi näykkäistä ihmistä. Huomioi myös, että vaikka koira olisi ollut kotikoira ennen tarhalle tuloa, Liettuassa useimmat koirat elävät ulkotiloissa ja omistajat, jotka hylkäävät koiran tarhalle, eivät tietenkään ole niitä parhaita koiranomistajia. Koiran menneisyydessä on paljon enemmän asioita, joista emme tiedä kuin asioita, joista tiedämme. Jos päädyt adoptioon muista, että kuljetusautosta voi tulla ulos täysin erilainen koira kuin mitä esittelyvideossa näkyy. Koira ei ymmärrä, että hänet on pelastettu ja hän on päässyt uuteen kotiin, koira ymmärtää vain sen, että tuttu tarha ja tutut hoitajat ovat poissa ja niin kovin moni asia hänen elämässään on muuttunut. Jätä hakemus vain, jos olet valmis työstämään erilaisia haasteita ja opettamaan koiralle uusia asioita kärsivällisesti ja ajan kanssa ymmärtäen, että hylätyn koiran rakkaus ja luottamus ei ole itsestään selvä asia, vaan luodaan kuukausien työllä.

Koirat saapuvat Liettuasta Suomeen steriloituina, ulko- ja sisäloishäädettyinä, testattuina useiden sairauksien osalta ja asianmukaisesti rokotettuina. Koirat myös mikrosirutetaan ja niillä on EU-lemmikkipassi, jonka tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Pet Rescue Finland ry kuuluu Responsible Rescue -sitoumukseen ja noudattaa sen kriteereitä sekä maa- ja metsätalousministeriön säädöksiä koirien maahantuonnista. Koiran kodinetsintää hoitaa Pet Rescue Finland ry, joka on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 21354667.